13 Spotkanie Akademickie (Kwiecień 2021)

StartSpotkania Akademickie13 Spotkanie Akademickie (K...

Spotkanie Akademickie “Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w Oddziale Intensywnej Terapii z udziałem pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznej i intensywnej opieki”



Dnia 17.04.2021 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na platformie ZOOM przeprowadzono kolejne spotkanie akademickie dla uczniów z Pomorza w ramach programu ,,Zdolni z Pomorza” pt. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w Oddziale Intensywnej Terapii z udziałem pielęgniarki specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznej i intensywnej opieki.

W pierwszej części spotkania uczniowie szkół ponadpodstawowych wysłuchali wykładu przeprowadzonego przez dr hab. Wioletta Mędrzycką-Dąbrowską poświęconego resuscytacji krążeniowo-oddechowej na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Opieki, który zajmuje się leczeniem chorych w ostrych stanach zagrożenia życia wymagający intensywnego nadzoru i terapii. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii są zatrudniani lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii oraz zespól pielęgniarski ze specjalizacją w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki.

Następnie mgr Katarzyna Czyż-Szypenbejl omówiła na czym polega specjalizacja dot. pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki – jako jednej z najtrudniejszych specjalizacji w Polsce i na świecie. W czasie ćwiczeń, które prowadziła dr Katarzyna Lewandowska uczniowie mieli możliwość zapoznania się z metodami udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia wentylacji układu oddechowego w warunkach symulacji medycznej. Natomiast dr Katarzyna Kwiecień-Jaguś zapoznała uczniów z wytycznymi przygotowywania leków do znieczulenia jak i terapii przez pielęgniarki anestezjologiczne. Przedstawiła również najczęstsze błędy medyczne, które mogą nastąpić podczas wykonywania procedur anestezjologicznych.

Uczniowie wykazywali bardzo duże zainteresowanie prowadzoną tematyką. Na czacie zadawali pytania i przez całe zajęcia prowadzący wciąż odpowiadali na postawione pytania, począwszy od specjalistycznej terminologii do możliwości przyszłego kształcenia w kierunku pielęgniarstwa anestezjologicznego.











efs-poziom-mini.PNG