1 Spotkanie Akademickie (Listopad 2016)

StartSpotkania Akademickie1 Spotkanie Akademickie (Li...
Rozwiń

Ruszył Projekt “Zdolni z Pomorza”Pierwsze spotkanie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego w ramach programu “Zdolni z Pomorza” odbyło się 5 listopada 2016 r. w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2016-2021. W spotkaniu udział wzięli uczniowie liceów z Gdańska, Kartuz i Kwidzyna. Projekt “Zdolni z Pomorza” ma na celu popularyzuję nauki wśród szczególnie uzdolnionej młodzieży i jest finansowany ze środków unijnych. Jego kierownikiem w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest rektor prof. Marcin Gruchała, natomiast na koordynatorów odpowiedzialnych za realizację spotkań na lata 2016-2021 powołano dr hab. Katarzynę Zorenę, prof. nadzw., kierownik Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska oraz dr. farm. Szymona Dziombę z Katedry i Zakładu Toksykologii.

Wykład inauguracyjny pt. “Miażdżyca czy możemy jej całkowicie zapobiec?” wygłosił rektor Gruchała. Tematem przewodnim pierwszego spotkania były komórki macierzyste oraz ich możliwości zastosowania praktycznego. Jego koordynatorem naukowym był dr hab. Michał Pikuła z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii, który przedstawił wykład oraz poprowadził seminarium dotyczące zastosowań klinicznych komórek macierzystych, jak również metod ich pozyskiwania i hodowli in vitro.

W praktycznej części spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z technikami hodowli i bankowania komórek macierzystych, zasadami dawstwa hematopoetycznych komórek macierzystych oraz analizami mikrobiologicznymi. Ćwiczenia przeprowadzono przy udziale asystentów i doktorantów Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii oraz Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

efs-poziom-mini.PNG