Od ucznia do badacza – Przyszłe Talenty Medycyny, Farmacji i Nauk o Zdrowiu ponownie w laboratoriach GUMed
W maju 2025 r. Gdański Uniwersytet Medyczny kontynuował realizację projektu „Przyszłe Talenty Nauk Medycznych, Farmaceutycznych i Nauk o Zdrowiu”, organizując dwa wyjątkowe Spotkania Akademickie. Dzięki tej inicjatywie uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca naukowców, a także samodzielnie przeprowadzać eksperymenty w profesjonalnych warunkach.
Enzymy i energia – zajęcia w Zakładzie Chemii Medycznej
10 maja w Katedrze i Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej Collegium Biomedicum odbyło się spotkanie z zakresu biologii i biochemii. Wydarzenie rozpoczęło wykładem dr hab. Anny Hallmann pt. „Od kęsa do energii: Jak układ pokarmowy zamienia pokarm w życie?”.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne prowadzone w salach laboratoryjnych, gdzie uczniowie – pod okiem dr Agnieszki Chomiczewskiej, dr Aleksandry Czumaj i mgr Pauliny Goździk badali działanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie lipidów, białek i węglowodanów.
Ponadto, w tym samym miesiącu odbyło się kolejne spotkanie pt. Od eksperymentów laboratoryjnych do badań na zwierzętach. Dnia 28 maja 2025 r., młodzież miała okazję odwiedzić Trójmiejską Akademicką Zwierzętarnię Doświadczalną – jedno z najnowocześniejszych centrów badawczo-usługowych w Polsce. Podczas oprowadzania przez Dyrektor lek. wet. GrażynęPeszyńską-Sularz uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w rozwoju współczesnej medycyny i weterynarii odegrały badania in vivo z udziałem myszy i szczurów laboratoryjnych. Podczas wizyty zapoznali się z warunkami, w jakich przebywają zwierzęta laboratoryjne oraz poznali wymagania zawodowe związane z pracą przy tego typu badaniach – w tym także możliwości adopcji zwierząt po zakończeniu badań.
Druga część zajęć poświęcona była testom immunoenzymatycznym ELISA prowadzonym przez dr inż. Martę Jaskulak. Młodzież poznała zastosowanie w diagnostyce medycznej, wykrywaniu białek, hormonów i przeciwciał, oraz ich znaczeniu w badaniach nad wybranymi jednostkami chorobowymi. Spotkanie zakończyła prof. Katarzyna Zorena, która zapoznała uczniów z możliwościami studiowania na GUMed oraz z infrastrukturą UCK/GUMed
Projekt z misją i przyszłością
Realizatorem projektu jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Całkowita wartość projektu wynosi 872 250 zł, z czego 785 025 zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Projekt realizowany będzie w latach 2024–2028 i obejmuje nie tylko spotkania akademickie, ale również mobilne laboratoria i mentoring naukowy.
Za kierownictwo projektu odpowiada prof. Katarzyna Zorena (Zakład Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska), a koordynatorkami merytorycznymi są dr Adrianna Skwira-Rucińska (Zakład Enzymologii i Onkologii Molekularnej) oraz dr inż. Marta Jaskulak.