2 & 3 Mobilne Laboratorium Badawcze (marzec 2025)

StartMobilne laboratoria badawcze2 & 3 Mobilne Laboratorium ...
pasek_logotypów_fep_21-27_poziomy_kolorowy.png


Drugie oraz trzecie spotkanie w ramach „MOBILNYCH LABORATORIÓW BADAWCZYCH GUMed”



W ramach projektu „Przyszłe Talenty Nauk Medycznych, Farmaceutycznych i Nauk o Zdrowiu – GUMed”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, odbyły się kolejne dwa spotkania Mobilnych Laboratoriów Badawczych GUMed. Tym razem badacze odwiedzili uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Sztumie oraz Szkoły Podstawowej w Gminie Malbork, gdzie młodzież miała szansę zgłębiać tajniki nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.

Celem projektu jest popularyzacja nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu wśród uczniów szkół znajdujących się poza dużymi ośrodkami akademickimi. Poprzez praktyczne warsztaty prowadzone przez naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uczniowie mogą odkrywać tajniki nauki w inspirujący i angażujący sposób.

W obecnym semestrze wsparciem Mobilnych Laboratoriów Badawczych objęto już ponad 100 Przyszłych Talentów Medycyny, Farmacji i Nauk o Zdrowiu – to uczniowie, którzy mieli okazję nie tylko posłuchać o nauce, ale także w niej aktywnie uczestniczyć.

Zajęcia ponownie podzielono na trzy panele tematyczne:

  • Panel I – Techniki molekularne
    Prowadzony przez dr inż. Martę Jaskulak, dotyczył podstaw genetyki. Uczniowie uczyli się o budowie DNA, jego roli w organizmach oraz mieli możliwość samodzielnej izolacji materiału genetycznego. Omówiono także praktyczne zastosowanie badań genetycznych w medycynie

  • Panel II – Mikrobiologia
    Dr Monika Kurpas wprowadziła uczniów w świat mikroorganizmów. Podczas warsztatów wykonywano posiewy, obserwowano bakterie pod mikroskopem oraz uczono się zasad higieny rąk przy użyciu fluorescencyjnego barwnika – ćwiczenia te uświadamiały znaczenie higieny w zapobieganiu chorobom.

  • Panel III – Wytwarzanie leków
    Dr Adrian Szewczyk poprowadził warsztaty z zakresu podstaw farmacji. Uczestnicy samodzielnie przygotowywali maść, krem i tabletkę, zdobywając przy tym wiedzę o technologii leków i ich działaniu.



    Projekt realizowany będzie w latach 2024–2028 i obejmuje oprócz mobilnych laboratoriów także spotkania akademickie i opiekę mentorską na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

    Całkowita wartość projektu to 872 250 zł, z czego 785 025 zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027.

    Kierownikiem projektu jest prof. Katarzyna Zorena z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed. Koordynatorkami merytorycznymi są dr Adrianna Skwira-Rucińska z Zakładu Enzymologii i Onkologii Molekularnej oraz dr inż. Marta Jaskulak.