1 Mobilne Laboratorium Badawcze (luty 2025)

StartMobilne laboratoria badawcze1 Mobilne Laboratorium Bada...
pasek_logotypów_fep_21-27_poziomy_kolorowy.png


Pierwsze spotkanie w ramach „MOBILNYCH LABORATORIÓW BADAWCZYCH GUMed”



W dniu 5 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej odbyło się pierwsze spotkanie „Mobilnych Laboratoriów Badawczych GUMed” w ramach projektu „Przyszłe Talenty Nauk Medycznych, Farmaceutycznych i Nauk o Zdrowiu – GUMed” Celem inicjatywy jest przybliżenie uczniom szkół oddalonych od dużych ośrodków akademickich zagadnień z zakresu nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu poprzez praktyczne warsztaty prowadzone przez ekspertów GUMed.

Mobilne Laboratoria Badawcze w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej zostały podzielone na trzy panele tematyczne:

  • Pierwszy panel, prowadzony przez dr inż. Martę Jaskulak, dotyczyły technik molekularnych. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę genetyki, poznając strukturę i rolę DNA w organizmach. Mieli okazję samodzielnie przeprowadzić izolację i obserwację DNA. Dodatkowo, dr Jaskulak omówiła znaczenie badań nad DNA w nauce i medycynie.

  • Drugi panel tworzyły warsztaty z mikrobiologii prowadzone przez dr Monikę Kurpas. Uczniowie poznali różnorodność mikroorganizmów, ich występowanie w środowisku oraz metody ich identyfikacji. Samodzielnie przeprowadzali posiewy mikrobiologiczne i obserwowali bakterie pod mikroskopem. Dodatkowym elementem zajęć był trening skutecznego mycia rąk z wykorzystaniem barwnika fluorescencyjnego, ukazujący znaczenie higieny w kontekście mikrobiologicznym.

  • Trzeci blok warsztatowy, prowadzony przez dr Adriana Szewczyka, dotyczył wytwarzania leków. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób farmaceuci w aptekach i przemyśle farmaceutycznym produkują leki. Każdy uczestnik, korzystając z podstawowych technik laboratoryjnych, mógł samodzielnie przygotować maść, krem oraz tabletkę, poznając jednocześnie naukowe podstawy ich działania.

    Celem inicjatywy „Mobilne Laboratoria Badawcze” jest inspirowanie uzdolnionej młodzieży do zgłębiania tajników nauk przyrodniczych oraz zachęcanie do podejmowania przyszłych ścieżek edukacyjnych związanych z medycyną, farmacją i naukami o zdrowiu. W latach 2024-2028 oprócz tej formy wsparcia przewidziano także: spotkania akademickie oraz opiekę mentorską, realizowane w GUMed. Całkowita wartość projektu wynosi 872 250 zł, a dofinansowanie ze środków europejskich – 785 025 zł. Kierownikiem projektu jest prof. Katarzyna Zorena z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska, a koordynatorkami merytorycznymi dr Adrianna Skwira-Rucińska z Zakładu Enzymologii i Onkologii Molekularnej oraz dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska.